A propos de schimbul de steaguri

Conducerea Forumului Civic al Romanilor din judetele Covasna, Harghita si Mures isi exprima regretul ca presedintele Klaus Iohannis, care a fost saptamana aceasta intr-o vizita de lucru in HarCov, nu a alocat timp si unei intalniri cu reprezentantii romanilor din aceasta zona, in care sunt minoritari.

Liderul Forumului, prof. univ. dr. Ioan Sabau-Pop, mentioneaza, intr-un comunicat de presa, ca ar fi fost de importanta majora ca presedintele sa fi fost informat si sa cunoasca direct de la sursa “problemele grave, de discriminare etnica, de deznationalizare, (…) de epurare la care este supusa populatia romaneasca de catre unele autoritati si lideri locali”.

“Surprinzator, am fost complet ignorati, nu am primit niciun raspuns si nici nu am fost primiti de presedintele Romaniei, intr-o intalnire separata. Mai mult chiar, nici in plenul intalnirii, reprezentantilor comunitatii romanesti nu li s-a permis sa vorbeasca. S-a intamplat chiar in prezenta presedintelui, care nu s-a sfiit sa stea solemn in picioare cand s-a intonat asa-zisul imn secuiesc, care contine texte prin care romanii sunt priviti de sus cu trufie nemeseasca.

Ne exprimam regretul ca presedintele ales al tuturor romanilor s-a lasat manipulatde gazdele sale care revendica galagios, cu sfidatoare staruinta, drepturi ce ar proveni dintr-o istorie inchipuita ce poarta reminescenta vetusta a epocii feudale”, se arata in documentul citat.

Reprezentantul Forumului Civic mai mentioneaza ca, in urma vizitei presedintelui Klaus Iohannis, “am ramas cu sentimentul abandonarii, cu lipsa de preocupare in calendarul sau public si politic pentru soarta noastra”.

“Ne pare rau de adevarul pe care il constatam: ca, la randul sau, presedintele Romaniei nu doreste sa stie de existenta si necazurile noastre, ale romanilor,numeric minoritari in zona si pe cale de disparitie in unele localitati, dupa ce, in continuitatea noastra multimilenara, ne-am purtat destinul printre acesti munti, am tinut treaza lumina civilizatiei prin traditiile ce le avem ca popor statornic si crestin.

Ar fi fost un prilej potrivit pentru un dialog constructiv, chiar istoric, cu efecte benefice pentru toti locuitorii judetelor vizitate si un semnal pentru autoritatile locale de a pasi spre normalitate (…) Chiar daca statistic contam electoral mai putin, avem si noi dreptul la respect si tratament egal din partea presedintelui, regretam ca s-a pierdut prilejul de a o face.

In orizontul nostru de asteptare am fi dorit sa se risipeasca sentimentul coincidentelor post-decembriste de pana acum, in care noi, romanii de aici, am fost spectatori nevinovati la defilarea unei galerii triste a multora dintre demnitarii care in loc sa ne reprezinte cu adevarat in forurile tarii ne-au tradat, ne-au ignorat, deseori am fost dati uitarii, desi existam si mai suntem inca pe aceste meleaguri”, afirma liderul Forumului Civic.

Referindu-se la modul in care s-a desfasurat vizita sefului statului, presedintele Forumului a opinat ca organizatorii, respectiv reprezentantii “puterii locale, au creat aparenta oficializarii si autentificarii marcarii teritoriale simbolice a unui tinut inexistent, rupt de teritoriul Romaniei, prin cele doua momente controversate, al intonarii imnului si oferirii steagului secuiesc, amintind de momente istorice dramatice pentru romani”.

Forumul Civic al Romanilor din Covasna, Harghita si Mures, ce reuneste aproape 40 de organizatii nonguvernamentale, a fost fondat in 2005 de un grup de intelectuali, cu binecuvantarea actualului mitropolit al Banatului, Ioan, cu scopul de a contribui la pastrarea si dezvoltarea identitatii nationale a romanilor din cele trei judete.

 

http://www.ziare.com/klaus-johannis/presedinte/romanii-din-maghiarime-se-simt-abandonati-dupa-ce-iohannis-nu-s-a-intalnit-cu-ei-presedintele-s-a-lasat-manipulat-1474429

 

42 Responses to “A propos de schimbul de steaguri”

  1. emi spune:

    Probabil si in Sibiu proceda la fel ca si primar, aveau prioritate la audiente si la aprobari svabii.
    “Naravul din fire, n-are lecuire.”

    • emi spune:

      “Nativul are Nodul lunar Nord in zodia Balanta, ceea ce arata ca in viata anterioara a fost un om energic si si-a folosit vointa numai in scopuri personale, astfel ca sarcina karmica a vietii actuale este autosacrificiul in favoarea fericirii altora. Datoria sa karmica este aceea de a crea o legatura afectiva armonioasa cu cei din jur, iar lectia karmica a nativului consta in a invata sa imparta succesele cu altii.” :) :) :)
      http://elystar.ro/klaus-werner-iohannis-portret-psihoastrologic/

  2. Adam Mareș spune:

    Este aproape înduioșătoare îndărătnicia cu care VV îl tot critică pe Iohannis. :-)
    Vești proaste: tot el va fi președinte și în 2019, fiindcă alianța de guvernare e lamentabilă. :-)

    • elenick spune:

      Daaa, nu stiu de unde atata ravna pe calduril astea! Bine ca ii sare @emi in ajutor si ii face horoscopul presedintelui! :) Beleaua e ca e ”de bine ” si la horoscop! :)

      • emi spune:

        Ma supraapreciezi, eu nu fac horoscoape.
        Oricum nu e un horoscop ci un portret psihologic facut dupa harta astrala a nasterii.
        Mi s-au parut interesante karma si lectia de viata, egoismul nu s-a atenuat ci amplificat, cat despre lectia impartirii succeselor cu altii este departe de a o fi invatat.
        “De bine” este aura albastra si cifra destinului 7 (e mai bine decat TB care avea cifra destinului 4, dar am ratat pe Crin care avea cifra destinului 9).
        “De rau” este caracterul dual si mincinos.

    • Nu am o problema cu persoana Iohannis, ci cu un anumit „efect de seră” al politicii românești. Cât despre ce va fi în politica românească, nu cred în prognoze.

  3. Adam Mareș spune:

    “Pentru că se vorbește mult în ultimele zile despre Programul Național de Dezvoltare Locală (cine, cât și cum primește) iată o analiză cu date concrete pentru PNDL 1, realizată pentru perioada 2012-2016 – http://www.expertforum.ro/clientelism-2016. Discutăm despre peste 6 miliarde de lei(aproximativ 1,3 miliarde euro) pentru infrastructură predominant rurală de drumuri, apă și canalizare.
    Interesante sunt și concluziile legate de achizițiile publice realizate din aceste fonduri:
    În fiecare din județele studiate, aproape 50% din contracte sunt câștigate de 5-6 firme din 40-50 de competitori. Un număr semnificativ dintre acestea au probleme penale sau au legături politice sau de familie cu primari, președinți de consilii județene, consilieri locali, parlamentari sau lideri ai partidelor de la nivel local sau central
    Legăturile sunt în multe cazuri de partid, însă tind să fie mai degrabă construite în jurul relațiilor de putere locale. Așadar, sunt patroni de firme care donează la mai multe partide, sunt traseiști politici sau au legături de familie cu persoane din alte partide.
    Unele dintre firme sunt conduse în acte de administratori care nu au o imagine publică vizibilă, dar în realitate sunt dirijate de oameni politici.
    Există atât situații în care monopolul este deținut de firme de partid din județ, dar și de firme care vin din alte regiuni ale țării și care au succes la contracte în toată România. Regula, pare a fi mai degrabă monopolul județean/regional.

  4. Mihail spune:

    Ce ma distreaza uneori, ca asta din orasul lui ala cu puţa mare si tstusta, acum fiind la borcan, brusc si deodata,nu-l mai iubeste pe sasalau.
    L-a lasat singurel pe bietul Filipache.
    Dar, ce-l mai pupa-n dos, cum o mai lauda pe Ravasitoare.
    Toate astea este un semn de o vie inteligenta.
    Doar eu sunt bou, pentru ca am votat ALDE.

    • emi spune:

      A fost la borcan pana in 2009, s-a degradat si a fost aruncata, nici macar asta nu stii desi este unica informatie care te-a interesat…
      Tu ce ti-ai tatuat? :)

    • edi spune:

      [ :D relax, don't do it !]
      …toti gresim în viatzã, bine cã nu s-a lãsat cu mortzi si rãnitzi… :D
      [vezi si replica mea la topicul anterior /Inventarea roții la români/!]

      • Mihail spune:

        Presupun ca mie mi-ai raspuns. Inteleg, din ce se spune pe aici, ca esti in mare dragoste cu armeanul, adica te cunoaste perzonal.
        Poate este bine.
        …eu am avut ceva asteptari de la ALDE, chiar mi-am inchipuit ca PSD s-a schimbat, ca Dragnea a inteles ca trebuie schimbat partidul.
        Ti-ai gasit.
        ALDE este un partid de torpedou, care contine cativa parlamentari vechi, plafonati si limitati, fara imaginatie, insa cu mari pretentii de priceputi, foarte priceputi. Doamne fereste ca sa-i critici.
        Ei numesc critica “mizerii”.
        Asadar ALDE este un cimitir al elefantilor.

        Uite, hai sa facem un exercitiu, spune-mi tu o singura idee geniala, o masura brilianta, publicata pe acest blog. Evident, de catre titularul lui.

        • edi spune:

          Omule, te-ai dus cu imaginația cam departe, … și io care mizam pe simțul tău al umorului…
          Înțeleg regretul față de alegerea făcută, buuun, asta-i viața, dar, ce mai poți face acum ? …cine trebuia să înțeleagă ceva din mesaj, cred c-a înțeles deja…, zic și io…

          • emi spune:

            Pentru unii exista doar alb si negru, ei nu pot admira un om pentru calitatile sale in timp ce ii accepta si defectele.
            La momentul noiembrie 2014 cu PSD mare si tare Presedintele nu era bine sa fie tot pesedist.
            In plus Victor Ponta nu a facut chiar nimic pentru judetul Gorj, nu exista comparatie favorabila cu Primarul Sibiului, reales cu procent urias de 4 ori.
            Asta nu inseamna ca Iohannis nu are defecte, dar comparand CV-ul transparent al lui Klaus Iohannis cu CV-ul lui Ponta…
            http://www.romaniacurata.ro/citeste-cv-ul-neromantat-al-lui-victor-ponta-l-ai-angaja-ca-presedinte/
            Daca maine ar fi din nou alegeri cu aceiasi candidate, as vota la fel. Stiam ca Iohannis este un arogant, este trasatura specifica ADN-ului german, dar macar nu-si serbeaza ziua de nastere pe stadion.

          • Păi cred că o să ai ocazia… :)

    • emi spune:

      Oamenii vorbesc intotdeauna despre ei insisi, daca esti obsedat de “ala cu puţa mare si tstusta, acum fiind la borcan”, inseamna ca si a ta e mare si ti-ai dori sa o vada toata lumea, problema e ca ar trebui decupata si conservata la borcan. :)
      Ramane intrebarea daca ai reusit sa o si tatuezi/infrumusetezi?
      Vezi tu, ca sa ti-o conserve fara sa platesti ar trebui sa omori si tu niste oameni, sa violezi, sa jefuiesti, altfel nu ti-o decupeaza si conserva nimeni. Dar mai intai trebuie sa-ti moara toata familia intr-o saptamana (doi copii inecati in Dunare iar nevasta si ceilalti doi mor de ciuma cand el abia se intorsese din razboi unde pierduse un frate), daca nu ai un soc puternic nu esti suficient de inrait si insensibil.
      Eu as zice sa nu-l mai pomenesti atat pe Terente, pentru ca incepi sa-i atragi naravurile. Oricum si la voi la Socola sunt destui “Terente”, in plus aveti si spitalul militar plin cu tot felul de ciudati.

        • edi spune:

          ziceai mai sus asa : “Stiam ca Iohannis este un arogant, este trasatura specifica ADN-ului german, dar macar nu-si serbeaza ziua de nastere pe stadion.”

          …si crezi cã germanii nu contabilizeazã, si ei, defectele de caracter ale celorlalti ?

          ,,dacã suntem, vorba lui vanGhelie, “oameni umani”, reusim finalmente sã ne dãm mâna undeva la jumãtatea drumului, ce-duamne-iartã-mã…

          • emi spune:

            Bineinteles ca oricine are si calitati si defecte altfel nu ar ramane in acest spatiu cu 4 dimensiuni, s-ar inalta sau s-ar scufunda, pur si simplu pentru momentul 2014 eu am rezonat cu Klaus Iohannis.
            Cat despre dat mana eu dau mana cu oricine cata vreme nu mi-o scuipa…

  5. Adam Mareș spune:

    @VV
    Vă spun și eu La mulți ani, cu anticipație! (pe 25 n-am semnal)
    Să aveți sănătate și iubire! :-)

  6. Adam Mareș spune:

    Și las și un poem pentru fanii dvs. :-)

    La naşterea mea

    Poezia nu e un mamifer
    şi, totuşi, naşte pui vii şi îi hrăneşte cu lapte.
    Îmi vine să deschid ferestrele larg şi să strig:
    s-a născut un poem!
    Aşa cum a făcut, în douăzeci şi cinci iulie, doctoriţa,
    pe vreme de ploaie,
    în anul o mie nouă sute cincizeci şi opt,
    la orele două după-amiază, fix când pleca
    ultimul escadron al Armatei Roşii din ţară.
    Nu trăim deloc timpul lucrurilor definitive.
    Nici eu nu m-am născut atunci pe de-a-ntregul,
    mai netezesc şi acum la chipul meu armenesc, arămiu,
    şi nici Armata Roşie n-a plecat de-a binelea vreodată.
    Numai că, privind pe fereastră, doctoriţa şi-a pus palma la gură,
    pe stradă tocmai trecea un cortegiu funebru,
    cineva se hotărâse să moară, ca să-mi lase locul lui pe pământ.
    Cât priveşte poemul, nu ştiu mai nimic despre el,
    cine-i acela care îl va înţelege
    şi dacă-şi va ţine cumpătul când cocoşul va cânta de trei ori.
    Nu ştiu de unde vine şi din ce fel de lume
    poemul acesta copil, îmbătrânit de zile.
    Cuvintele par a fi fost pentru el
    un fel de-a muri,
    dar doctoriţa s-a întors, totuşi zâmbind, către mama:
    „e norocos Varujan, băiatul ăsta al nostru,
    care a murit şi s-a născut în aceeaşi zi!”

    • Mihail spune:

      In Anglia, in Scotia, produsele autohtone au pe ele steguletul aferent. Scotienii se indreapta mai intai catre produsele lor. Englezii la fel.
      Autobuzele in Londra, dar mai ales cele din Regat, sunt produse aici.
      Cei de la Iasi, au gresit evident, trendul acum, este spre vehicolele electrice.
      Eu le-am vazut prin Londra, pe toate autobuzele sunt puse bannere mari, care-ti spun ca el este verde.

  7. Filip G spune:

    Cat de penibil a devenit PSD !
    Pana azi pe toate posturile radio-tv ziceau ca Ivan ,Grindeanu,Ponta nu mai e membru PSD,azi brusc hotarasc ca luni vor hotara daca cei trei vor mai ramane membrii PSD. :D
    Nici dracu nu-i mai intelege…….. :D
    https://www.dcnews.ro/edin-a-care-decide-soarta-lui-ponta-grindeanu-i-catalin-ivan-in-psd-jocurile-politice-ale-partidului_551459.html

    • Mihail spune:

      Le este frica, doi dintre ei au fost Prim Ministri, iar unul este europarlamentar.
      Nu este de joaca.
      In plus, Ponta sta extraordinar de bine in sondaje. Place.

  8. emi spune:

    “ATENŢIUNE! Aceasta este o informare din partea Consiliului de Siguranţă Interstelară. Nava dvs.spaţială va intra într-o zonă cosmică, acolo unde unde au fost găsiţi înainte oameni. Înţelegem că există zvonuri şi mituri cu privire la această specie. E adevărat că oamenii sunt extrem de periculoşi, dar credem că cel mai bun lucru pentru a-i înţelege este acela de a fi conştienţi de următoarele realităţi.
    Lumea oamenilor, spre deosebire de celelalte planete cunoscute, funcţionează pe principiul pe care ei îl numesc “SUPRAVIEŢUIREA CELOR PUTERNICI”. De miliarde de ani, de când viaţa a apărut, lumea lor s-a schimbat nu prin cooperare, ci prin competiţie brutală şi violentă.
    Oamenii sunt energizaţi de 3 lucruri:
    1) În primul rând, oamenii cresc şi se hrănesc prin consumul şi digestia altor forme de viaţă, inclusiv forme macroscopice de viaţă, şi, în multe cazuri, forme de viaţă capabile de emoţii. Locul lor de intrare a hranei conţin protuberanţe exo-scheletice (“dinţii” în traducere) care sunt folosiţi pentru a zdrobi şi a sfâşia orice material organic. De obicei, oamenii nu vor consuma alte forme anorganice, dar, cu toate acestea, un om a consumat odată o maşină de zbor.
    Oamenii sunt creaturi simbiotice; circa 2% din masa lor este creată din organisme care le ajută digestia, dar multe din aceste organisme i-ar omorî, dacă li s-ar permite contactul cu alte părţi ale structurii lor interne. Oamenii, tot ceea ce ei produc şi tot ceea ce se află pe acea planetă, au parte de un număr infinit din aceste microorganisme, unul singur din ele fiind suficient pentru a pune capăt vieţii în multe lumi ale noastre. Faţă de cele mai multe dintre specii, organele senzoriale umane sunt adaptate la o mulţime de medii terestre. Ei pot identifica ameninţările şi prada de urmărit, prin detectarea schimbărilor din atmosferă, folosind unele frecvenţe electromagnetice, precum şi prin detectare chimică. Uimitor, dar ei sunt imuni la câmpurile magnetice puternice.
    Oamenii au abilitatea de a face o mulţime de sarcini deodată. Părţile lor multiple pot opera automat, fără ca mintea lor centrală să fie conştientă. Mulţi dintre oameni sunt capabili să se concentreze la mai multe sarcini în acelaşi timp. Drept rezultat, ei nu au nevoie să se gândească între acţiuni sau să mediteze la următoarea mişcare în lupta fizică. Ei pot manipula obiecte, cu o viteză şi o precizie incredibilă, doar prin voinţa trupului lor. Recreaţia umană include violenţa fizică, competiţia mentală, relaxarea deliberată de procesul gândirii, şi, uneori, punerea intenţionată a lor în situaţii potenţial mortale.
    2) Oamenii au slăbiciuni. Cel de-al doilea lucru care îi energizează este oxigenul. Nu de electricitate sau de lumina de la propria stea. Oxigenul, extrem de flamabil şi extrem de coroziv. Fără oxigen, oamenii nu sunt capabili să acţioneze. Astfel, ei sunt capabili să acţioneze doar într-un număr limitat de medii terestre. Ei sunt, de asemenea, extrem de sensibili la radiaţia ionizată, la forţele gravitaţionale şi la schimbările de temperatură. Astfel, călătoriile lor spaţiale necesită un sprijin masiv şi complicat pentru susţinerea vieţii. Acesta este punctul lor slab şi momentul ideal pentru a ataca: odată ce ei vor ateriza pe o planetă cu oxigen, aceasta e a lor, iar ei vor câştiga. Şi vor câştiga, întrucât capacitatea lor cea mai surprinzătoare este aceea a auto-iluziei.
    3) Cel de-al treilea lucru care îi energizează pe oameni este speranţa. Oamenii nu sunt o specie raţională; ei nu lucrează cu statistici sau probabilităţi. Dacă ar fi făcut aşa ceva, istoria lor ar fi fost acum alta. Ei ar fi găsit abordări mai raţionale pentru a călători în spaţiu, decât să-şi pună trupurile lor oxigenate în cutii metalice şi să se arunce de pe planeta lor. Oamenii sunt iraţionali, dezordonaţi, contradictorii, şi, uneori, auto-distrugători. Ei acţionează împotriva intereselor altora, şi concurează incorect şi brutal pentru resurse limitate. În loc să acţioneze uniţi, ei formează triburi complicate care se luptă între ei. Dar, totuşi, oamenii posedă o capacitate mare de aspiraţie, compasiune şi toleranţă ridicolă. Din această cauză, ei sunt extrem de periculoşi şi sunt pe punctul de a cuceri o bună bucată din galaxie într-o perioadă scurtă.
    EVITAŢI-I, cât mai mult posibil!”
    https://www.youtube.com/watch?v=OcPqk-O-fD4
    :) :) :) :) :) :) :) :) :)

  9. Mihail spune:

    @edi,

    Eu ma indoiesc ca ALDE ori armeanul au invatat ceva. Nu se vede.
    Dl. Vosganian, v-a reveni la viitoarele alegeri cu aceleasi castraveti si gogosi spre vânzare.
    Or mai fi ceva ascultatori creduli, tara geme de prosti.