Câteva comentarii despre dezvăluirile lui Sebastian Ghiță și despre modul în care, în unele situații, justiția este folosită ca armă politic

 

  1. Documentul prezentat de Sebastian Ghiță, și anume scrisoarea prin care, în august 2008, ministrul Agriculturii, Dacian Cioloș, îmi mulțumește pentru susținerea, prin acordarea unui discount, a industriei de îngrășăminte chimice, arătând efectele sale benefice pentru agricultura românească, este real.
  2. În baza lui și pornind de la aceeași argumentație, în ședința de Guvern din 3 septembrie 2008, Dacian Cioloș, ministrul Agriculturii, a solicitat prelungirea acordării discountului pentru încă o perioadă de șase luni. Propunerea a fost aprobată de Guvern.
  3. Consider că, în condițiile date (prețul internațional al petrolului și al gazelor naturale au fost cele mai mari din întreaga perioadă postbelică) atât eu, ca ministru al Economiei și susținător al industriei românești, cât și Dacian Cioloș, ministru al Agriculturii, în susținerea fermierilor români, am procedat corect.
  4. Este, totuși ciudat faptul că, deși Secretariatul General al Guvernului a pus la dispoziția DIICOT această scrisoare și stenograma ședinței de Guvern din 3 septembrie 2008, referatele procurorilor nu fac nicio mențiune cu privire la ele, punând în responsabilitatea mea prelungirea cu încă șase luni a discountului. Nu este singurul neadevăr și nici singura omisiune din referatele DIICOT. În timp ce împotriva mea s-au pornit două solicitări de cercetare penală (cea de-a doua ilegală, deoarece nu făcea decât să o repete copy paste pe prima), numele lui Dacian Cioloș nu a fost niciodată pomenit  și nu a fost chemat nici măcar ca martor.
  5. Faptul că, deși am făcut amândoi exact același lucru, utilizând aceleași argumente și cu aceleași consecințe pentru economia românească, eu îngroș, în mod nedrept, rândurile penalilor neamului, în timp ce Dacian Cioloș e socotit printre mântuitorii neamului, arată, fără putință de tăgadă, o dublă măsură și faptul că, în unele situații și împotriva unor oameni politici, justiția este folosită ca o armă politică.

6 Responses to “Câteva comentarii despre dezvăluirile lui Sebastian Ghiță și despre modul în care, în unele situații, justiția este folosită ca armă politic”

  1. Shadow spune:

    @Dle Vosganian
    Nu stiam de scrisoarea respectiva. Va rog trimiteti scrisoarea la ziare. E de coma in cazul asta absolut tot dosarul pe care vi l-a facut dna este o marlanie pt care initiatorii trebuie sa plateasca nu numai cu joburile lor si cu scoaterea din magistratura dar PENAL.

  2. sorin gyorgyfalvi spune:

    Lipseste ă de la armă politică…. in titlu

    Si referitor la subiect:

    Pai, daca ne uitam un pic in trecutul apropiat, ne aducem aminte cum pnl-istii erau pur si simplu maziliti de catre dna, s-a facut o curatenie in partid pentru eliminarea tuturor oponentilor unificarii cu pdl. Marea vina a pnl-ului din vremea aceea este ca n-a fost unit, nimeni nu si-a asumat vreun rol in apararea colegilor incolonati cu directia puscarie, fiecare dintre cei care puteau face ceva si-a zis: “cu mine n-or sa aiba treaba!”… Mecanismul si-a facut treaba, si cind cei din spatele muribundului pdl au apasat butonul… pdl-ul a fost lasat sa moara si a fost ingropat cu onoruri oficiale in direct la tv sa vada toata lumea… in timp ce oamenii sistemului erau bagati pe usa din dos in imaculatul pnl dupa care au fost scosi in fata gata spalati, curati, nici usturoi n-au mincat, nici gura nu le miroase…

    Acum dupa trecerea timpului, gata, pnl-istii nu mai sunt luati cu japca si bagati la zdup, ei sunt partidul curatat de dna, si bineinteles electoratul poate sa-i aleaga pe ei si nu pe coruptii din partidele care nu se lasa curatate si care au tot felul de penali pe liste! :D

    Totul este minunat!

  3. Shadow spune:

    Ca idee de afacere tehnocrata:
    http://www.cotidianul.ro/contract-cu-dedicatie-tehnocrata-pentru-nemti-291359/

    Ce se mai aude de transportorul Zimbru pur romanesc care a batut la “popou” transportoarele blindate nemtesti? Amin nu?

  4. Shadow spune:

    Si ceva care demonstreaza si mai bine “tehnocratia” ciolanista din Romania:
    http://adevarul.ro/news/eveniment/cum-manevreaza-sri-guvernul-ciolos-ochii-nostri-1_582d7d915ab6550cb8964dc3/index.html

    Legea big brother e pe cale sa treaca sub o alta forma gratie lui ciolos si securistului ghinea. De fapt e “trecuta” cu dedicatie si nu ca “lege”.