Astăzi, 21 august 2014, orele 19,00 Sandra Stoicescu ne-a invitat la Antena 3. Mergem?

274 Responses to “Astăzi, 21 august 2014, orele 19,00 Sandra Stoicescu ne-a invitat la Antena 3. Mergem?”

  1. Adam Mares spune:

    Cand eram mic, ma fascinau panzele de paianjen. Si ma gandeam cum poate insecta aia urata sa produca ceva atat de interesant, atat de fin. Panza: O frumusete destinata crimei.

  2. Adam Mares spune:

    Nopțile, când îmi amintesc iarăși de noi,
    totdeauna pe întuneric și amenințați totdeauna,
    îmbrățișați sub ghilotină mereu,
    totdeauna obsedați de timp și de noapte,
    hăituiți de umbre în care ne recunoaștem pe noi,
    totdeauna ca în prima noapte a lumii
    și totdeauna vorbind despre sfârșitul iubirii,
    totdeauna amintindu-ne de mări și de soare
    și totdeauna pe acest nisip negru al nopții
    fără să știm dacă mâine vom mai fi împreună,
    totdeauna așteptând cuțitul ghilotinei să cadă,
    totdeauna despărțirile,
    totdeauna dragostea amenințată de alții
    și de noi înșine,
    totdeauna sub acest soare negru
    care ne luminează, când se ating, mâinile,
    totdeauna înfricoșați că mâinile noastre
    vor ajunge la capătul dragostei noastre
    și totdeauna visând să ne iubim fără să știm
    dacă suntem primii oameni pe lume sau ultimii,
    dacă lumea începe cu noi sau sfârșește.

    Totdeauna dragostea în umbră ca înțelepții lui Rembrandt,
    ea care n-are nevoie de înțelepciune, ci de speranță
    și totuși dacă vom muri vreodată dragostea noastră,
    va muri nu din pricina nopții
    ci din pricină că noi înșine am amenințat-o prea mult.

    Octavian Paler,
    Nopțile

  3. Adam Mares spune:

    NIMENI NU VA ŞTI VREODATĂ

    Petre Stoica

    Voi pleca într-o zi pe inserate
    părăsindu-mi cărţile florile puţinele obiecte
    confidente-n obscuritatea singurătăţii mele

    voi pleca şi nimeni nu va şti vreodată
    că dintre iubirile mele măsluite sau adevărate
    una singura a fost mereu
    smirnă şi smochină cântecelor mele

    voi pleca într-o zi pe înserate
    şi nimeni nu va şti vreodată
    că singură mea nemasluita iubire
    a fost adolescenta cu părul împletit în două ape
    de mâna mea aduse pe sănii ei modelaţi din miezuri de lumină
    de fapt întreagă ei alcătuire
    era arhitectură de lumina

    nimeni nimeni nu va şti vreodată

  4. Mihai sr. spune:

    @ …..
    A fi liberal, nu inseamna a fi libertin.
    Meditativ,
    Mihai sr

  5. Mihai sr. spune:

    @ …
    A fi liberal nu inseamna a fi libertin.
    Meditativ,
    Mihai sr.

  6. Adam Mares spune:

    A vazut cineva filmul asta?
    http://youtu.be/f1CNNf9iU9Y

  7. emi spune:

    Sa fii independent nu inseamna sa fii libertin.
    Inseamna sa ai mai putine dependente.
    Libertinul este rupt de regulile societatii, independentul respecta regulile dar alege sa traiasca singur.
    Exista si familii de libertini, exista si independenti morali.

  8. Adam Mares spune:

    http://mises.ro/174/
    Walter Block – În apărarea indezirabililor: peştele, prostituata, spărgătorul de grevă, patronul, calomniatorul, cămătarul şi alţi stigmatizaţi din galeria şmecherilor societăţii americane.

    @emi
    Libertinajul a inceput in cuplu, pe vremea cand oamenii se casatoreau din interese economice si politice, apoi isi facea fiecare de cap cum putea.
    Exista si astazi, evident. Ba chiar la niveluri socante de promiscuitate, cum sunt swingerii.

  9. Adam Mares spune:

    Un libertin celebru, devenit icon
    http://www.descopera.org/marchizul-de-sade/

  10. Adam Mares spune:

    “Cel sărac îl înlocuieşte pe cel slab, ţi-am mai spus-o, să-l ajuţi înseamnă să încâlci ordinea stabilită, să te opui naturii, să răstorni balanţa pe care se sprijină cele mai sublime construcţii ale ei. Înseamnă să participi la o egalitate periculoasă pentru societate, să încurajezi nepăsarea şi trândăvia, să-l înveţi pe sărăntoc să fure de la cel bogat, dacă cumva acesta va refuza vreodată să-i dea de pomană — şi asta din cauză că sărăntocul va fi luat obiceiul să capete ajutor fără să muncească.” / Marchizul de Sade

  11. Adam Mares spune:

    “Ordinea socială cu preţul libertăţii nu este o afacere bună.”/ Marchizul de Sade

  12. Adam Mares spune:

    “Acele legi, fiind alcătuite pentru aplicare universală, sunt într-un conflict perpetuu cu interesul personal, la fel cum interesul personal este mereu în conflict cu interesul general. Bune pentru societate, legile noastre sunt foarte rele pentru indivizii din care e compusă societatea, fiindcă dacă ele chiar ajung să protejeze odată individul, în schimb îl vor stânjeni, necăji, încătuşa pentru trei sferturi din viaţa lui.”/ Marchizul de Sade

  13. Adam Mares spune:

    “Ideea de Dumnezeu este singurul rău pe care nu îl pot ierta omenirii.” Marchizul de Sade

  14. Adam Mares spune:

    Si sa nu uitam ca in timpul Revolutiei Franceze a fost delegat in Conventia Nationala.

  15. Adam Mares spune:

    M-ati lasat sa vorbesc singur. E frumos? :P Maine sa ma lasati sa tac. :-)

  16. Mihail spune:

    @ emi,

    Nici gand, nici vorba !

  17. Mihail spune:

    Okay, pot intelege, ieri a fost o zi mai relaxata, inceput de uichend, asfel poate se explica dulcegariile de aici.
    Bun, sa revenim pe pamant :

    Intr-o analiza publicata pe site-ul Deutsche Welle despre alegerile prezidențiale din România, se atrage atenția cu privire la faptul că Klaus Iohannis încearcă să se hrănească electoral din mitul germanului, dar are probleme în a exprima un proiect. Tocmai ca urmare a acestor lipsuri, Iohannis este vazut ca perdant în competiția cu Victor Ponta.
    “Klaus Johannis pare să fie prea puţin înzestrat spre a i se opune cu succes. Handicapul lui nu e nici originea şi nici confesiunea. Johannis pur şi simplu nu e carismatic. Nu ştie nici să zâmbească, nici să vorbească . Mai grav, n-a ascultat de sfatul celor care i-au recomandat să-şi amplifice credibilitatea şi capacitatea de a mobiliza prin integrarea figurilor de proră ale dreptei.

    Or, nu poate fi destul să te bazezi pe stereotipurile pozitive ale imaginii de neamţ. Întrebarea nu e doar dacă românii sunt maturi şi toleranţi, în speţă pregătiţi, ca moderni, să accepte un prezidenţiabil de altă origine decât majoritarul, rezistând propagandei care va tinde să-i demonize alteritatea etnică şi confesională. Întrebarea e de ce i se cere oare unui electorat să aleagă în baza unui război al clişeelor, fie ele şi pozitive şi nu în temeiul facultăţilor reale, proprii candidaţilor şi al valorilor pentru care au luptat în trecut?”

  18. emi spune:

    Eu cred ca pedelacii au gresit blocand pe Crin Antonescu la prezidentiale. Acesta avea mai multe sanse sa ajunga presedinte si le ramanea lor numirea viitorului premier. Asa, cu razbunari de doi bani, va castiga linistit PSD-ul tot ce se poate castiga. Macar din acest motiv si ar trebui sa-l sprijine si pe Iohannis. Sau poate ar trebui sa se stranga semnaturi pentru inca o persoana, de rezerva…

  19. Tiberiu spune:

    @VV
    Comportarea lui Crin din aparitia la Realitatea ridica mari semne de intrebare daca omul este zdravan la cap.Adica acelasi om care l-promovat si sustinut pe Johannis in 2009 ,care l-a uns prim vicepresedinte al PNL pe un venetic venit de niciunde ,care a aruncat in aer USL pentru acelasi Johannis,sustine acum ca nu il “cunoaste”(???!!!) pe Johannis si nu este sigur daca il va vota(??!!!).
    Se pune intrebarea in care din aceste cazuri Crin a fost intr-o “ureche”?
    Au fost mai multe cazuri in care comportarea si deciziile ciudate ale adversarilor lui TB au luat forme care par sa fie fost mult prea irationale la extrem ca sa banuiam ca au fost simple erori de judecata si nu consecinta unor judecatii afectate de dispozitive care tulbura judecata.

    • @ Tiberiu

      Intr-adevar, Crin s-a contazis oarecum. De pilda, ironiza colegi din PNL pe care, de fapt, el i-a promovat (cum ar fi dl Petrache, numit de Crin sef al campaniei, sau dl Atanasiu, ultima propunere pt ministru al economiei).

  20. Tiberiu spune:

    @VV
    Am sutinut enorm primul “proiect Johannis ” care il consider genial,il apreciez mult pe Johannis pentru felul lui de a fi ,dar acum se afla intr-o postura total nepotrivita cu conditia lui si cu conditiile politice.
    Nu le voi enumar a pe toate ci numai o singura “nepotrivire” : e absurd sa candideze la presedentie o persoana din partea unei aliante de tip “Capra -varza” PNL-PDL ,care a parasutat mai ieri in PNL venit de niciunde si care se dovedeste ca nici macar sustinerea celui care l-a promovat nu o are .
    Haidade !
    Asta este ca si cum din partea PMP ar candida unul fata sustinerea lui TB.Cineva este “cucu”.

    • @ Tiberiu

      Johannis trebuie sa ne convinga, intr-adevar, ca acolo era locul lui si doar a intarziat putin. Pana una-alta, insa, face figura buna, e serios si cumpatat.

  21. Tiberiu spune:

    Unul fara sustinerea lui TB

  22. Radu Alexandru Vasilescu spune:

    Neatza

    Am si eu o intrebare: dupa arestarea de la Ploiesti, ce mai face domnul Manescu si anume Rares? Se simte bine sau isi cauta bilete one-way spre Brazilia? Intreb de onor dansu’ pt ca el e mai liberal-popular, sau ma rog crestin-liberal sau ce naiba mai sunt politicienii PNL… Daca am interpretat eu bine informatiile aparute public pana acum cred ca domnu’ Manescu se pregateste de un lung sejur intr-o locatie mai racoroasa.

    Si acum un fel de PS: daca nu ma inseala memoria domnu’ Manescu era “fixer-ul” domnului Antonescu. Of of mai mai. Cred ca o sa-i fie stricat concediul domnului Antonescu daca via Ploiesti [Caragiale e etern...] o sa fie pericol de reumatism la domnu’ Manescu.

    Ma refer la ei ca ei sunt din partidu’ in care sunt si eu. Apropo ma simt foarte crestin in dimineata asta si mai ales liberal. Ma duc sa pup o icoana si sa ma inchin la DNA, ca doar amu is di dreapta…

    • @ Radu Vasilescu

      Nu stiu ce e cu arestarea de la Ploiesti. Dar ai spus ceva ce merita comentat. Intr-adevar, in ultima vreme mai toti candidatii incep sa vorbeasca precum Monica Macovei, cand vine vorba de justitie. Cred ca se simt usor intimidati.

  23. emi spune:

    Libertinii sunt incredibil de multi printre casatoriti.
    Concubinajul mi se pare si mie cam aiurea, dar sunt oameni care vor sa aiba garantia ca sunt liberi sa pplece oricand doresc.
    Independentii in general sunt introvertiti, persoane care se incarca energetic din liniste, si care se simt excelent cu ei insisi. Cele mai bune idei le vin cand se relaxeaza in spatiul lor intim, unde nu are voie sa patrunda nimeni. In societate sunt marginalizati in general, taxati drept timizi sau ciudati. De fapt zgomotul ii sleieste de putere, nu se pot concentra, nu pot vorbi suficient de tare.
    Eu am zile cand am energie sa “daram lumea”, dupa cum am zile cand nu suport sa aud un motor supraturat pe strada.
    Nu tip, nu fac rau, nu deranjez pe nimeni, cer doar sa-mi fie respectata alegerea.

  24. Mihai sr. spune:

    @adam mares
    Invitatia ta de la ora 12:32, filmuletul yT.
    Merita de vazut. Ma alatur si recomand tuturor. Multumesc.
    O secventa din genomul uman, secventa saraciei, neputintei, finalului intunecat. O regasim din plin pe plaiurile noastre.
    Cu tristete,
    Mihai sr.

  25. Mihai sr. spune:

    @emi 12:34
    Ce inseamna sa fii independent ? Independent fata de cine ? Independent fata de ce ?
    Toti suntem dependenti fata de cineva, fata de ceva. Suntem dependenti de legile biologice, suntem dependenti fata de societate, suntem dependenti (moral) fata de parinti.
    Daca alegi sa nu-ti asumi o familie, nu esti independent, esti singur.
    Familia este ratiunea existentei noastre. E sacra. A aparut din paleoistorie. Este respectul unei generatii fata de urmasii ei.
    Eu, la anii mei, eu nu sunt singur. Recomand tuturor.
    Cu bucuria familiei eterne,
    Mihai sr.

  26. Mihai sr. spune:

    @emi ora 10:14
    A fi in liniste, nu inseamna a fi sigur.
    Daca esti o d-na, cred ca ai avut parte de experiente triste. Toti am avut experiente triste. Din tristete, nu trebuie sa alegem singuratatea.
    Ca dovada, ca suntem in spatiul asta comun. Suntem incognito, dar nu suntem singuri.
    Cu prietenie pentru cei ce sunt singuri,
    Mihai sr.

  27. Mihai sr. spune:

    @radu AV ora 10:13
    Te simti crestin ? Am retinut bine ?
    Daca da, sa nu te bucuri nici-odata de distrugerea altuia.
    Ne place sa credem ca adevarul il detinem numai noi.
    Justitia nu suntem noi, nici DNA, nici Basescu. Justitia e divina si se manifesta numai in spatiile crestine. Poate de aceea e atat de rara pe taramurile noastre mioritice.
    Cu siguranta nu esti liberal.
    Cu toleranta si iertare,
    Mihai sr.

  28. Tiberiu spune:

    Faptul ca Mats Willander,cel mai renumit comentator de tenis ,analizeaza elogios jocul lui Simona este o cea mai autorizata confirmare a unei personalitatii sportive de marca.
    http://www.dcnews.ro/mobile/simona-halep-us-open-2014-mats-wilander-o-compara-pe-simona-halep-cu-novak-djokovic-a-fi-surprins-sa-nu-ca-tige-un-mare-lem_451860.html
    Sportul de mare performanta este o afacere exceptionala a zilelor noastre pentru ca in afara de multi bani aduce si notorietate imediata.
    Si in domeniul sportului regimul basist a facut totul pentru a falimenta Romania,vezi grupul oamenilor din fotbal in frunte cu marele fotbalist Gica Popescu care a fost intemnitat si el politic ca sa nu ajunga sa conduca federatia.
    Avem traditie,avem antrenori de ciasa,avem material uman.Este nevoie de un program national de incurajare a sportului finantat atat de factori privati cat si de stat ,dar in primul rand trebuie lichidat regimul basist,principalul dusman al natiunii.

  29. epolitikon spune:

    @rav
    Care-i treaba cu manescu? Bate vant penal in directia sa? Sarbatorim?

    • @ epolitikon

      Termina cu chestiile astea. Daca ajungem sa sarbatorim cand cineva e cercetat, ne-am dus rau de tot. Suntem ca pe vremea lui Lapusneanu. Asta e o viziune primitiva care nu ne duce decat intr-o fundatura.

  30. emi spune:

    Mihai sr.
    Se pare ca nu puteti intelege.
    Ne nastem singuri si oricat ne-am inconjura de oameni, fiecare isi traieste viata lui. Asa cum unii simt nevoia sa fie vesnic in multime pentru ca ii energizeaza, asa altii prefera meditatia. Pentru un barbat e simplu, el are dreptul la liniste, o femeie insa TREBUIE sa vada doar de casa. Si cum in casa este vesnic ceva de facut…
    Dumnezeu nu ne cere decat sa ne iubim realitatea, lumea in care traim, astfel incat sa ajutam evolutia.
    Biblia a fost scrisa de om, dupa mintea si egoul lui.

  31. Tiberiu spune:

    @VV
    Ceeace se face acum in Ro nu este justitie ci represiune politica prin aparatul judiciar basist, asemenea tuturor regimurilor dictatoriale,inclusv a celui comunist.

  32. Adam Mares spune:

    @emi
    Tu in ce epoca traiesti? Cine zice ca femeia “trebuie” sa vada doar de casa?

  33. emi spune:

    Adam
    Evident cei care considera si ca TREBUIE sa fii si casatorit. Musai.
    Asa a decis un om in urma cu 2000 de ani…

  34. Adam Mares spune:

    @emi
    Ai o intelegere prea rigida a Bibliei si a crestinismului. Sigur ca e bine sa te casatoresti, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te casatoresti in orice conditii. Ti-am spus de atatea ori ca o casatorie in care sotii preacurvesc e mai pacatoasa decat celibatul.

  35. emi spune:

    Asta este opinia ta, Adam. In lumea reala sunt mult mai usor acceptate amantlacurile decat celibatul. Stau dovada comentariile de mai sus.

  36. Adam Mares spune:

    @emi
    Asa este, dar de ce sa ne fie frica de lume? Daca ti-e frica, nu vei reusi niciodata sa schimbi nimic. Nu vorbesc de tine, ci la modul general. Daca ar exista mai multi curajosi care sa spuna lucrurilor pe nume, s-ar mai schimba si mentalitatile.

  37. Adam Mares spune:

    @emi
    De pilda, VV, in ciuda unor aparente, este traditionalist si misogin.

  38. emi spune:

    Se spune ca politica ar trebui sa porneasca de la nevoile individului si nu ale turmei. Dar politica tine cont de morala religioasa, iar religia oricare ar fi ea, vorbeste DOAR despre turma, despre reguli universal valabile pentru toti.
    Atunci politica de ce s-ar obosi sa fie atenta la individ?!

  39. Adam Mares spune:

    @emi
    Fals. Religia are reguli universal-valabile, e firesc sa fie asa, dar nu e colectivista. Mantuirea este INDIVIDUALA.

  40. Adam Mares spune:

    @emi
    Eu sunt si acum siderat de ce a spus VV legat de faptul ca un barbat n-ar trebui sa divorteze. Ma refer la justificarea acestei idei.

    • @ Adam Mares

      Habar n-am cand am spus ca un barbat nu ar trebui sa divorteze. Dar de ce te mira, tu crezi ca oamenii trebuie sa divorteze? Ce tema e asta? Cei care se simt bine impreuna, nu divorteaza, ceilalti, da.

  41. emi spune:

    Orice barbat are reprosuri de facut femeilor si orice femeie este plina de reprosuri la adresa barbatilor. Totusi misoginismul inseamna URA, nu doar suparare mai mult sau mai putin motivata.
    Si tu Adam, esti plin de reprosuri, dar nu esti chiar misogin…
    In VV este o lupta dura intre ego si supraeu.
    Egoul vrea sa fie conservator dar supraeul este sufocat de reguli si mai rabufneste. Cultura ajuta la aplanarea conflictului si la controlarea egoului.

  42. Adam Mares spune:

    @emi
    Nu cred ca inteleg utilizarea termenilor. Citeste mai atent ce inseamna ego si supraeu.

  43. emi spune:

    Mantuirea este un fel de rasplata in Biblie, un fel de targuire ca la piata…
    Mai pui in balanta, mai iei, mai invinuiesti Diavolul.
    De fapt, daca reusesti sa vibrezi mai inalt sau mai dens, te intorci pe Pamant ca om evoluat sau mineral (cred ca asta este cel mai dur “iad”, sa ramai mii de ani in nemiscare).
    De exemplu un om norocos precum TB, caruia i-a fost pusa tara la picioare, in ce s-ar putea intoarce, dupa felul dens in care a vibrat?!
    Candva am zis “probabil vierme”, tot asta imi vine in minte si acum.

  44. Adam Mares spune:

    @emi
    Daca ma iei iar cu vibratiile, m-ai pierdut de interlocutor. :P

  45. emi spune:

    Pe pamant totul are caracter dual, la fel si spiritul.
    Partea uman-pamanteana care da individualitate persoanei ar fi egoul.
    Partea divina, parte a lui “eu sunt unul”, legatura cu Universul, ar fi supraeul.

  46. Adam Mares spune:

    @emi
    De unde ai luat definitiile astea? Din maculatura spiritualista? :P

  47. Adam Mares spune:

    Ti-am spus ca lipsa de cultura te face victima lautarilor spiritualisti
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Psihanaliz%C4%83

  48. Adam Mares spune:

    Sunt ingrijorat chiar si pt VV. Cu cat se va lasa dominat de pasiunile sotiei, cu atat va scrie mai prost. :P

  49. emi spune:

    Si Biblia si preotul spune “la bine si la rau pana cand moartea va va desparti”, nu pana cand iti convine.
    De aceea eu nu prea inteleg de ce a fost inventat divortul.
    Decizi sa te casatoresti, sa fii pe placul lumii? Atunci de ce divortezi?
    Nu esti sigur de pasul pe care urmeaza sa il faci? Atunci nu il faci.