Harta parcurilor industriale, un nou mod de a privi harta României

Unul dntre obiectivele mandatului meu de ministru al economiei este acela de a “reînvia” unele active ale statului şi de a le reda circuitului economic. Există un important patrimoniu imobiliar aflat în zestrea companiilor de stat aflate în insolvenţă, care, în cel mai bun caz, poate fi o pradă uşoară pentru speculanţii din domeniul imobiliar. Ei bine, acest patrimoniu poate fi utilizat pentru susţinerea unor industrii de vârf şi pentru crearea de locuri de muncă. Soluţia ar fi aceea de a transfera folosirea terenurilor aflate în proprietatea unor companii de stat şi nefolosite în prezent către administraţia locală pentru a deveni centre de afaceri sau parcuri industriale. Am efectuat o astfel de posibilă hartă noilor parcuri industriale, cu deosebire în locurile unde există o forţă de muncă educată, centre universitare sau zone cu bună experienţă în domeniul industriei. Pe această hartă se găsesc oraşe precum Bucureşti, Iaşi, Braşov dar nu numai.

Ieri am vizitat, la Haifa, un astfel de parc industrial. Administraţia locală din acest oraş israelian a elaborat un proiect de afaceri, a pregătit o suprafaţă întinsă la marginea oraşului pe care a conectat-o la alimentarea cu utilităţi (apă, electricitate etc, drumuri etc.) şi a pus-o la dispoziţia investitorilor privaţi. Astfel a fost creat un centru IT&C unde au poposit câteva dintre cele mai mari firme de profil din lume, au fost create, în apropierea portului spaţii comerciale şi de producţie. În total, cca 10 000 de locuri de muncă. Interesant este faptul că organizatorii s-au gândit să creeze pentru investitorii străini un ambient cât mai confortabil. Astfel, în proximitatea spaţiilor dedicate activităţilor economice au fost construite şcoli, grădiniţie, un spital modern, posibilităţi de petrecere a timpului liber. Se construieşte chiar şi un stadion cu 30 000 de locuri.

În România,  investitorul străin a fost privit cel mai adesea prin prisma rolului său economic. Nu ne-am gândit la faptul că un om de afaceri care alege România pentru a investi trebuie să se simtă atras şi în latura sa umană, trebuie să simtă că acest loc este confortabil pentru sine,  pentru soţia şi pentru copiii săi. La urma urmei, a investi într-o altă ţară este o alegere. Mulţi români aleg să trăiască în altă parte. Nu e uşor, în aceste condiţii, să convingi pe cei care trăiesc în altă parte să vină şi să trăiască aici.

În plus, trebuie să acceptăm faptul că o firmă cu capital străin, dacă este înregistrată în România, devine, într-un anumit fel, parte a naţiunii române şi trebuie să-i facem loc să trăiască împreună cu noi. Ceea ce presupune dezbărarea de populisme, de naţionalisme şi de alte “isme”.

89 Responses to “Harta parcurilor industriale, un nou mod de a privi harta României”

  1. Pacala spune:

    @vv,
    Buna initiativa cu harta, bun exemplul cu haifa si parcul industrial. Va intrebam si eu in trecut cand le aveti in vedere. Mai este un aspect care l-ati omis. Ca sa o iau pe ocolite, s-a rezolvat ceva concret cu astra vagoane? Pana raspundeti va sugerez ceva. O sa ploua cu asemenea investii cand nu se vor mai a

    • @ Pacala

      Pai singurul lucru concret pe care l-a solictat Astra a fost plata arieratelor de la stat. In rest, nu e de competenta mea sa oblig primariile sa cumpere vagoane de la Astra. Am comunicat MInisterului Transporturilor solictarea Astra. MInisterul are o lista nu prea scurta de astfel de creditori.

  2. Pacala spune:

    @continuare,
    Aplica fiscalitati prost, adica degeaba te lauzi cu cota unica daca cumulat ai 50%, degeaba ai facilitati in parc undustrial daca nu poti deduce tva etc. Daca nu vor intelege marile capete de creta colegii dvs gen chitoiu ca teoria e buna doar daca stimuleaza economia, ca nu trebuie ultradijmuit totul si oamenii sa evazioneze, degeaba aveti idei geniale. Cu o floare nu se guverneaza!

  3. Pacala spune:

    @vv,
    Cu astra era pb cu tva deductibil, blidar a zis ca reziliaza 400 contracte cu subfurnizori, ca el nu are cum sa suporte tva, ca isi importa singur subansamblele.

  4. Pacala spune:

    @vv,
    Luati exemplul luifilipg cu stuparitul. Taxr locale, la primarie, si alea scumpite. Ca apicultor a intrat pe cote de venit cu cassi impoxit, ii cere safie si pfa cu cui, la piata taraba, cat de eficienta sa fie mierea sa plateasca dari la stat?

  5. Pacala spune:

    Vv,
    Sau sa zicem ca ai mai multe proprietati, luate pt copiii tai, dincredit. Pana dai apartamentul il inchiriezi si dai la primarie 16% din chirie, platesti si rate la banca. Nu zau, sa mai declare oamenii ceva? Va mai dau exemple. La chirii la acest tip de impozitare statul ia cam praful de pe toba

  6. Pacala spune:

    @vv
    Revin, aveti super idei. Sper macar pe felia dvs sa reusiti sa miscati ceva. Va reprosez ceva si dvs. De ce nu postati dvs date cu cefaceti, ca de ex oltchim, ca azi hotnews a pus mana pe notificarea oltchim a bursei legat de insolventa?

  7. Pacala spune:

    #vv,
    Noapte buna maestre. Sunteti rara avis.

  8. Sorin Muncaciu spune:

    Parcuri industriale sunt necesare investitorilor, cred ca este foarte buna ideea de a creea o infrastructura care sa scada cheltuielile de productie. Este ca sa zic asa, o situatie “win win”.
    Nu mai stiu cum sta Romania la capitolul independenta energetica dar, cred ca am putea explora o noua tehnologie care este extrem de promitatoare. Va rog domnule Vosganian , comunicat-mi datele dumneavoastra de contact !!

  9. Filip G spune:

    @Pacala ,
    Eu sunt nesemnificativ,am pus 3 filmulete de la intalnirea de ieri,in postarea penultima a maestrului.
    Reprezentanti Min Agriculturii- Finante si Apicultori simpli.Ori cand vezi cat de aroganti te privesc si cum fac ordonante fara studiu de impact .Te apuca damblageala.
    Iata un exemplu cum proiecte pe bani Europeni zac in sertare:
    http://www.revista-ferma.ro/articole-actualitate/tva-o-frana-in-accesarea-banilor-europeni.html

  10. Filip G spune:

    Cand sindicatul e de cealalta parte a baricadei.
    Stai jos si ciocu mic,ori aceasta intrunire mai mult a intaratat cetateanul.
    http://www.youtube.com/watch?v=t0ZidfyJYdc&feature=player_embedded#at=12

  11. emi spune:

    @Filip G
    Cand in 2009 Boc ataca firmele cu taxa forfetara, niciunui fermier nu i-a parut prea rau sau nu l-a interesat. Atunci nu v-ati gandit ca daca oraseni care sa poata fi taxati de stat nu mai exista, taxele se vor muta la tara? Nu e bine sa te bucuri cand moare capra vecinului, macar atata timp cat are si el lapte, nu mai vine la cerut sau furat peste gard.

  12. Filip G spune:

    @ emi,
    Uite cum se stabilesc impozite fara studiu de impact
    http://www.youtube.com/watch?v=ziX2AQNX5rc&feature=youtu.be

  13. Filip G spune:

    Doamna de la Ministerul Agriculturii recunoaste fara voia ei ca in urma FONDURILE EUROPENE nu a crescut numarul de fam de albine.Ori noi stim ca multi bani au fost sifonati.Iar asociatiile pun acum batista pe tambal fiind complici.Daca renuntam si noi care nu am luat nici un ban,nu am fost subventionati se alege praful de sectorul apicol.Urmeaza ca cei din minister sa treaca la polenizare din floare-n floare
    http://www.youtube.com/watch?v=arv_MPpiOEI

  14. adrian spune:

    Foarte corect in legatura cu “atractia” locului. De aceea si spuneam ca e mai atractiva o investitie la Sibiu, Cluj sau Timisoara decat la … nu stiu unde chiar daca acolo manopera ar fi mult mai ieftina. Pentru ca acolo exista o viata, exista centre istorice, exista teatru, oameni mai educati si prin urmare mai civilizati iar un occidental e mai usor de convins sa se stabileasca fie si temporar. Canadieni din Cernavoda cred ca mureau de plictiseala pe vremea lui Ceausescu.
    De aceea va mai rog o data sa aveti grija sa nu se distruga total ce-a mai ramas din halele istorice de la Nicolina. Vechile “parcuri industriale” ale sec. XIX in alte parti sunt reciclate si utilizate de orasele respective. Poate chiar integrate in noile parcuri industriale tocmai cu utilizari conexe de tipul celor enumerate de dumneavoastra.

  15. Pacala spune:

    @emi,
    Daca nu intelegi fiscalitatea si cum este aplicata la diferite forme de imm-uri, intreaba. Daca te grabesti cu judecata ca daca atunci orasenii au fost taxati de boc si apicultorii trebuia sa iasa in strada, deci trebuie acum arsi pe rug, nu ai dreptate. Sunt forme diferite de firme, sau intiative private, la oras si la tara… Daca vrei discutam pe caz, dar cred ca te hazardezi…

  16. Pacala spune:

    VV,
    Maestre, la adresa http://www.mai.gov.ro/Documente/DGRCL/Parcurile%20industriale%20si%20coordonatele%20societatilor%20administrator.pdf sunt enumerate parcurile industriale. Preluati si actualizati aceste informatii, nu inteleg de ce informatia este la ministerul administratiei.

  17. tiberiu spune:

    @VV
    Viziunea dv despre atragerea investitorilor este 100% corecta,dar are o lacuna esentiala : un om de afaceri normal la cap nu adopta un stat politienesc represiv si corupt cum este astazi Ro datorita mafiei basiste care controleaza inca un aparat represiv dur nu numai fata de adversarii politici dar si fata de oamenii de afaceri si simplii cetateni si cetatenii care sunt urmariti si santajati zi si noapte in incercarea disperata a sistemului basist muribund de a-i putea controla, infricosa si santaja .

  18. Pacala spune:

    @tiberiu,
    Hai omule, ma bag si eu ca musca in discutia ta cu maestrul, dar daca esti investitor si vrei sa bagi bani in investitii, te uiti in ce bagi si ce poti scoate, daca am facilitati fiscale, forta de munca ieftina, daca produc ce societate pot cumpara, ce regim fiscal am si sa nu se modifice, ca imi fac un business case pe 5 ani sau 10 ani si vad ce imi iese profit net. Ca daca luam modificarile fiscale din ultimii 5 ani, dau de belea, intai bok, acum chitoiu, scumpiri de utilitati (curent, gaze, carburanti), modificari de accize/taxe etc. Nu as sta in politica in primul rand…

  19. un liberal optimist spune:

    @VV,
    Cred ca ar trebui inceput cu inventarierea parcurilor industriale de pe timpul guvernelor Nastase si Tariceanu.Sa trimiteti niste echipe de specialisti care sa evaluze infrastructura, cine, ce produce, variante de imbunatatire. E cu bani putini, cu ceva experienta pozitiva sau negativa. In functie de concluzii se poate trece si la infiintarea altora. Cand iti cumperi o cositoare electrica sau o motocoasa nu arunci coasele alea ale lui bok, pentru ca la un moment dat ramai fie fara energie electrica, fie fara benzina si ulei!

  20. Pacala spune:

    @un liberal optimist,
    Eu am gasit o situatie a parcurilor industriale in format pdf pe site-ul mininsterului adminsitratiei, link mai sus…

  21. Filip G spune:

    Romania se ivarte intr-un cerc vicios.Fara venituri si putere de cumparare nu se poate construii.
    Care sunt cele 10 produse cu piata de desfacere asigurata?
    Care sunt domeniile in care fara infuzie prea mare de capital pot fi rentabile?

    Iar in agricultura eu as avea o alta abordare.Taranul sa produca fara a fi impozitat iar eu stat prin colectare si valorificare aduc plus valoare la buget.

  22. Pacala spune:

    #filipg
    Cine sa te asculte? De ce nu infiinteaza ministerul agriculturii piete regionale si burse agricole? Pentru ca … baga card de producator si alte minunatii…. ma opresc ca incep sa ii injur…

  23. un liberal optimist spune:

    @Pacala,
    Iar eu am aflat de un parc industrial din Oradea, caruia i-a venit ideea sa reinfiinteze scolile profesionale, deoarece nu poate functiona la capacitatea proiectata din cauza lipsei de forta de munca calificata.
    De aceea am sugerat Maestrului sa declanseze o cercetare la fata locului pentru a vedea de ce nu functioneaza corespunzator parcurile industriale infiintate in urma cu 10 ani. Cred ca mai stiu doua in sectorul 5, pe locul Electromagnetica si Vulcan. Si mai sunt. Daca imi amintesc bine Nokia a plecat de la Jucu motivand ca guvernul nu a finalizat utilitatile convenite. Aceeasi situatie la Mioveni si la Ford si la Brasov si la Iasi.

  24. Kronstadt an der Graft spune:

    VV
    Dacă ar fi, aș aminti aici și platforma industrială Tractoru, cu cele 127 ha, care este urmașa fostei IAR, fabrica de avioane pe care americanii au bombardat-o și rușii au transformat-o în fabrică de tractoare.
    Nu vreau să pierd ocazia să vă aduc la cunoștință faptul că între anii 1880-1930, cuprinzând deci perioada liberală de avânt economic a României, în Brașov au fost puse bazele unei industrii locale extrem de diversificată, realizată în cea mai mare parte de către sași, care a funcționat până la sfârșitul secolului XX. Ultimele amintiri urmează a fi șterse de actualul primar, originar din Neamț (groaznică coincidență). Așadar Brașovul este înconjurat de foste platforme industriale, și este îngrijorător faptul că în timp ce aceste locații stau nefolosite în jur hectare întregi de teren arabil sunt distruse de construcții industriale noi. Va veni vremea când terenul agricol va deveni mină de aur!
    Altfel, aș mai aminti aici doar faptul că o societate săsnătoasă economic se cunoaște după intenția de fraudă a cetățeanului obișnuit. Dacă societatea este organizată cum trebuie și legile sunt bune, cetățeanul are intenția să lucreze legal ziua și să doarmă noaptea bine. Dacă nu viceversa. Aveți sarcina dificilă de a anula starea de viceversa din România.

  25. Pacala spune:

    @filipg,
    In opozitie, cati or mai fi in PDL, sunt alaturi de cetatean (sic). Cand ajungi la guvernare (S)mulgi cetateanul (sic). Noi sa avem 70%, ca da bine, dar efectiv ceva pozitiv in ultimele luni nu am vazut. Doar din pix, imi place de Ponta, vine la TV si se cearta cu nimeni: am deblocat POS x, noi nu am exportat carne de cal, jos steagurile secuiesti.
    Dureaza 2 luni sa dea ordonanta cu atributiile ministerelor, desi a fost inainte tot el la guvern, stia ce misca, dureaza n luni sa propuna masuri de crestere economica, negociaza cu FMI bugetul, se duce personal sa negocieze politic si bugete la CE, si deblocari de fonduri, restul sunt varza. Maestru macar propune politici si incearca revitalizari de fabrici… Stai sa vezi ce scandaluri vor iesi in continuare, sa vezi manifestatii in primavara. Deja 20000 de postasi anunta greva…

  26. tiberiu spune:

    @Pacala
    Aspectele financiare sunt ABC oricarei afaceri.
    @VV a pezentat in postarea sa aspecte legate de facilitati de infrastructura prin care poate fi atras mediul de afaceri.
    Eu insa m-am referit la considerentele de infrastructura sociala si politica a tarii pe care investitorii straini le iau in calcul, aspect care nu este mai putin important in decizia unui potential investitor.
    O tara dictatoriala in care un tiran troglodit si corupt pana in maduva oaselor incearca sa o controleze prin teroare securista de tip comunistoid-mafiot nu poate fi luata in calcul de un investitor normal a carui activitate investitionala are la baza respectarea legilor si nu afaceri de tip mafiot precum au fost cele din regimul BaSecu.
    Niciun antreprenor sanatos la cap nu vine cu un cec bancar fals de 200 milioane de dolari cum a fost cel depus in cadrul Ministerului D-nei Udrea pentru o licitatie de infrastructura.E un singur exemplu.Numai anteprenorii mafioti care actioneaza intr-un mediu de afaceri mafiot intr-o tara de tip bananier se preteaza la asemenea escrocherii.Nu cu escroci mafioti si cu o justitie de tip mafiot se poate face economie moderna.

  27. Kronstadt an der Graft spune:

    @Katrina
    Da amarnic mai ești, măi “române”! Tot înfigi steaguri aici pe blog, poate-poate…

  28. tiberiu spune:

    @Kronstadt an der Graft
    @Katrina prezinta modul de a vedea harta Romaniei de la Budapesta si de la Cotroceni

  29. Pacala spune:

    @tiberiu,
    Dpdv infrastructura sociala si politica iti dau dreptate.Eu si tu si altii opinam cum s-ar putea imbunatati lucrurile, eu ma rezum doar la a evalua buna guvernare, financiar, unde guvernul Ponta activeaza si unde ar putea face mai bine.
    In speta ta cu cecul fals de la ministerul lui madam Udrea, cine l-a primit, cine a evaluat, iar in prezent cineva cumva a facut vreo plangere penala sau a sesizat DNA/DIICOT? Macar acum trebuia facut ceva, pana la urma USL guverneaza de 1 an…

  30. Kronstadt an der Graft spune:

    @tiberiu
    Da, e pe post de zgândărici.

  31. Pacala spune:

    @katrina,
    reciteste documentele privind unirea de la 1918 si declaratiile politice si vei vedea ca se respecta drepturile minoritatilor, au reprezentare centrala si locala, daca vrei. Pe acelasi sistem putem da ungaria turcilor, la 1400 toamna a fost pasalac. Sau daca trupele romane au intrat in budapesta in 1920, sa o facem judet al romaniei. Ce zici?

  32. tiberiu spune:

    @Pacala
    Toate spetele juridice legate de marele jaf pedist ai anilor 2009-2012 asteapta eliberarea justitiei de controlul cotrocenist.
    Pana atunci Ro ramane blocata la “mantinela” de politia politica basista.

  33. Kronstadt an der Graft spune:

    @Pacala
    Eventual să le citească, dacă știe unde să caute.

  34. lordul john spune:

    @VV

    Vineri ne vedem la Atelierul de bere??

  35. Pacala spune:

    @katrina,
    Nu inteleg, nu te supara. Iar daca zici de un ardeal independent, vino cu o logica, o istorie, sa pricepem cei de aici, nu cu argumente gastronomice si muzicale.

  36. Pacala spune:

    @all,
    ziarul financiar si intentia lui grapini. Nu mai am comentarii:
    “”Evaziunea se combate printr-un impozit în plus? Sau trebuie să fie controlate unităţile de cazare şi restaurantele dacă dau bon fiscal şi tot aşa pentru a se asigura colectarea în totalitate a taxelor şi impozitelor”, a declarat Radu Enache, şedintele Federaţiei Industriei Hoteliere din România (FIHR) şi acţionar al lanţului hotelier Continental Hotels în cadrul unei conferinţe despre impozitul forfetar. “

  37. Pacala spune:

    Florin Citu, si salariile bugetarilor:
    Am fost impotriva cresterii salariilor din sectorul public inca de la inceput. Nu doar pentru ca teoria si practica economica spun ca o consolidare fiscala prin reducerea cheltuielilor cu salariile duce la crestere economica. Si nici pentru ca sectorul public a ajuns in Romania sa angajaze 30% din forta de munca fata de 18% in 2004. Am avut si atunci ca si acum un argument mult mai simplu: redistribuirea unei parti a veniturilor dinspre admnistratia publica catre invatamant si sanatate.
    Dupa cum se vede in graficul de mai jos salariile din administratia publica au fost tot timpul mai mari in medie decat cele din restul economiei. Iar dupa ultimele cresteri din 2012 aceasta diferenta a crescut. Daca guvernul chiar vroia sa ajute pe cineva care avea nevoie era foarte simplu sa taie din veniturile adiministratiei publice si sa le transfere la invatamant si sanatate. Dar guvernul nu a ales aceasta solutie. Din pacate pentru noi a ales solutia care o sa ne coste cel mai mult: taxarea sectorului privat pentru a mentine salariile din administriatie la un nivel mult mai mare decat in restul economiei. Asa se explica de ce pozitiile din administratia publica sunt cele mai cautate.

  38. Kronstadt an der Graft spune:

    @Pacala
    Impozitul ăsta forfetar, ca să nu devină forfecar eu l-aș vedea opțional. Adică, vrei forfetar jupâne, atunci pune banii jos așa cum stabilesc eu și scapi tot anul de controale și alte ălea, nu vrei forfetar, atunci fi atent că vin să te caut ca pe oricare alt afacerist care învârte miliardele.

  39. Pacala spune:

    Madam grapini vroia sa aplice forfetarul, dar nu stia cui, cumsi cand… :)

  40. .Filip G spune:

    Eu chiar sunt curios cum va fi pentru persoanele fizice.Inainte plateam Certificatul de Producator ,analize la produs si puteam vinde linistit.Acum merg la fisc declar numarul de animale stabilesc impozitul pe norma de venit dar nu pot vinde in piata fara CUI.Ori asta pune capac micului producator.Ramane o intrebare,daca vand de acasa o sa fiu amendat?

  41. Kronstadt an der Graft spune:

    @.Filip G
    Sunt convins că dacă vom începe să face un sistem paralel de aprovizionare, producător-consumator fără intermediari, ne va fi mai bine la toți, am avea cu toții acces la produse realmente curate, și supermarkeții ar începe să dea ușor din buze, a pagubă. Paralel ar începe și farmaciile să-și piardă clienții, din lipsă de E-uri consumate, nici spitalele n-ar mai fi pline cu oameni otrăviți de alimentele produse în cele patru zări ale Europei, și uite așa.
    Chiar și tipul ăsta de comert poate fi impozitat, dacă onor guvernul vrea să ne protejeze și să lase producătorii să respire. Dacă vor să aplice politica amiralului de flotă împrăștiată, treaba lor.

  42. tiberiu spune:

    @Pacala
    Interesant grafic al salariului in diverse medii publice.
    Daca facem paralela intre salariile intre administratia publica si sanatate observam ca cele 2 grafice au alura similara,caracterizata prin aceea ca in perioada mai-iunie si noem-dec au avut loc cresteri salariale(e vorba de cele doua mariri salariale care au compensat taierile din 2010) si o evolutie perfect constanta in restul anunlui.
    Mai ciudata este evolutia salariului din invatamant.Vara salariile din invatamant au cunoscut usoare fluctuatie.Oare de ce ?
    In economie la inceputul anului trecut salariul a cunoscut o scadere(sa fie influenta miscarilor de protest?) iar la sfarsitul anului salariul din economie tinde sa creasca ceeace ne arata cum cresterea masei monetare pe piata duce in cele din urma la o cerere de marfuri si servicii sporita.Pana aici e in regula.
    Acum referitor referitor la nivelul de salarizare relativ se observa ca salarizareas in invatamant si sanatate sunt pe treapta de jos ,iar cel din administratie pe treapta de sus,iar intre ele salariul din economie.Mi-e greu sa spun daca raportul este judicios,ar trebui sa facem comparatia cu ceeace se intampla in alte tari.
    Ceeace pot spune cu certitudine este ca in cazul Romaniei evolutia salariala in administratie a dictat evolutiile si in celelalte medii publice.
    Concluzie: administratia pare ca are rolul conducator in evolutiile economice salariale,ori in general cei din management sunt relativ mai bine retribuiti.
    Nu stim care ar fi fost evolutiile in cazul in care ,asa cum propuneai ,s-ar reduce nivelul retributiilor de la administratie in favoarea sanatatii si invatamantului.Probabil ca imbunatatirea calitatii vietii prin imbunatatirea asistentei medicale si a pregatirii profesionale ar trebui sa duca la si cresteri in economie ,dar banuiesc pe termen mai lung.

  43. emi spune:

    @Pacala
    Eu eram “privatizat” in 1991. Pentru ca nu aveam bani de capital social (aveam 26 de ani) am inceput ca persoana fizica. Am facut suta de mii, necesara pe vremea aia pentru capital social minim, invartind banii prin banca. Am reusit sa construiesc si un chiosc din profitul reinvestit si eram fericita si mandra in 1993 ca aveam acoperis deasupra capului si nu mai trebuia sa “functionez” in strada. In 1994 s-a introdus taxa pe teren care era mai mare decat total rulaj marfa lunar. Am facut mii de drumuri la Primarie explicand ca mi-e imposibil sa platesc o asemenea taxa pe teren si decizia daca demolez sau nu se tot amana… nici inspectorii de la Primarie nu stiau ce sa spuna. Dupa 3 (TREI) ani mi-au stabilit taxa pe teren la jumatate din cea initiala, fix la fel de imposibil de platit pentru ca era cam de trei-patru ori mai mare decat profitul brut. Bineinteles ca am inchis si am demolat. Si asta dupa ce ani de zile platisem taxa de piata de cate ori fusesem la taraba, TVA, impozit pe profit, impozit pe salariu, CAS, ajutor somaj, sanatate, comision ITM si fond risc si accident, dividende. Pe cuvant de onoare ca in 1997 eram mai saraca decat in 1991, desi reinvestisem in afacere tot profitul. Stiu precis ce inseamna sa fii “privat” in Romania, mai ales ca am fost contabil dupa aceea la diverse alte firme. Chestia e ca impozitele sunt la fel de mari pentru toata lumea, daca apicultura nu a fost deranjata ani de zile, altii au platit si pentru ei. Nu spun ca trebuie sau nu sa fie impozitat x sau y, spun doar ca taxa de taraba, impozite si taxe pe cladiri sau salarii sau terenuri, platesc alti fraieri de ani de zile…

  44. emi spune:

    Sa mai precizez ca eram de toate in firma, patron, contabil, merceolog si vanzator, pentru minimul pe economia nationala?

  45. .Filip G spune:

    @emi,in 1997 sotia a fost disponibilizata,am investit banii de ordonanta in apicultura.In 2010 am fost si eu disonibizat,apoi am avut dreptul la pensie.Am tinut fiica la Facultate si masterat,am baiat la liceu.Ori nimeni nu ma ajutat am facut totul din CAR si bani reinvestiti.De regula sunt un luptator,dar pot lupta in stilul meu.Seara cand pun capul pe perina sa dorm linistit iar ziua cand suna cineva la usa sa deschid linistit.Nu sunt evazionist si nici infractor.Cum reglementeaza statul chestiunea asta,nu stiu.Dar stiu si am oferte sa am grija pe Euroi de albinele altora.Poate aveam nevoie de sutul asta in fund sa ma decid.Iar apicultorii plateau si inainte de impozitare destule taxe.

  46. Corina spune:

    @VV
    Calitatea vietii intr-un oras si dezvoltarea industriilor de varf sunt ca povestea cu oul si gaina: e greu de spus care a fost prima. Cert e ca un factor de esec al strategiilor de dezvoltare dupa reteta universitate, cercetare, industrie este calitatea vietii in comunitatile respective. Se pare ca un teatru bun poate contribui mai mult decat unele facilitati fiscale. Ca sa nu vorbim de scoala si spital. Mi-a placut proiectul Sophia Antiopolis de langa Nisa.
    Inca un proiect simpatic l-am vazut in Italia. Intr-un sat langa Bologna este o strada numita Via Industriale. In fata halei de productie se afla casa patronului, fiecare produce cate ceva: unul suruburi, altul rigole de plastic, altul usi de lift si tot asa. L-am cunoscut intr-o fabrica de motoare destul de mare, aflata in apropiere pe micul producator de suruburi. In fiecare luni lasa un numar de cutii cu suruburi potrivite la capatul bancului de montaj. Productivitatea se obtine si prin complementaritati locale. Oricum, strada de care va spun trebuie sa fi fost organizata cumva, prin PUZ sau altfel pentru ca evident era o arhitectura unitara si cineva avusese o gandire.

  47. emi spune:

    @Filip G
    Si eu am baiat de 16 ani pe care l-am crescut singura. Nici macar ajutor de somaj nu am cerut de la statul asta hapsan si probabil nu voi “vedea” nici pensie. Dar nici nu mai am curaj sa incep ceva in Romania. Cel putin nu oficial.

  48. @lordul

    Avem lume noua la cafenea!? Sa fie intr-un ceas bun!:) Sper sa ajung si eu. Gand la gand, chiar aveam ceva de discutat. Scurt, promit:)