Spune-mi cum impozitezi, ca să-ţi spun cum guvernezi

Cam ciudat. Acum un an dezbaterea în cadrul USL pe probleme fiscale se ducea în jurul întrebării: când începem să reducem impozitele? La întrebarea aceea nu s-a găsit încă răspuns. Acum văd că se naşte o altă întrebare: cât o să rezistăm până să creştem impozitele?

În privinţa asta eu rămân neclintit. Calitatea acestei guvernări va fi legată de modul în care va şti să reducă impozitele. Nu vom putea spune că am depăşit criza decât în momentul în care ne vom reîntoarce la nivelele de impozitare de la sfârşitul lui 2008, adică 19% la TVA şi 39,5% la CAS. Fără investiţii noi, fie ele publice ori private, fie autohtone sau străine, fie directe ori de portofoliu, economia românească nu va depăşi  creşterea de 2% PIB, prag care nu aduce prea mult românilor  ăn buzunare şi, în orice caz, nu reduce decalajele faţă de ţările dezvoltate din UE. Ori invcestiţiile presupun ca banul să circule. Cu ghiuleaua de 24% TVA legată de gleznă, economia românească nu va depăşi pragul de 4% creştere de PIB. În câteva postări, în următoarele săptămâni, va trebui să vedem ce-i de făcut.

93 Responses to “Spune-mi cum impozitezi, ca să-ţi spun cum guvernezi”

  1. Adam Mares spune:

    Asta are legatura cu topic-urile anterioare:
    http://www.stelian-tanase.ro/cum-se-sinucid-democratiile/

  2. Pacala spune:

    Maestre
    Cota unica e doar o parte a fiscalitatii cumulate de 50%

  3. emi spune:

    Despre conspiratii… 11 septembrie 2001:
    “”Atacurile au fost executate de o alianta intre grupuri anti arabe si anti musulmane. Planul a fost gandit de catre Mossad (politia secreta a statului Israel), in colaborare cu un grup numit de catre unii “Al Qaeda”. Scopul atacurilor era sa creeze tensiuni intre poporul american si statele arabe in scopul de a destabiliza guvernele din regiune astfel incat, SUA si Israel sa preia controlul asupra campurilor de petrol si a unor pozitii militare cheie in Orientul Mijlociu.

    Explozibilii au fost plantati in cladiri inainte de atacul avioanelor, pentru a fi siguri ca distrugerile vor fi atat de mari incat sa trimita SUA la razboi contra statelor arabe. Atacatorii stiau ca, combustibilul avioanelor nu era suficient decat pentru distrugerea catorva etaje din calea impactului direct, asadar, avioanele au fost numai o acoperire pentru a abate atentia de la cauzele reale ale dezastrului. De asemenea, atacatorii au presupus corect faptul ca cei mai multi americani nu cunosc ca marile cladiri (zgarie norii) sunt proiectate special pentru a preveni prabusirea completa sau distrugerea structurii de rezistenta, in cazul unui impact cu un avion sau a unui incendiu la etajele superioare.

    Prabusirea cladirii numarul 7 din complexul WTC a fost datorita explozibililor deoarece acea cladire continea multe dovezi despre strategiile si materialele folosite in atac.””

  4. Adam Mares spune:

    @emi
    Adica e mana evreilor sau a evreilor in colaborare cu SUA? :-)

  5. emi spune:

    Despre conspiratii… al treilea razboi mondial:
    “”Ceea ce Illuminati intunecati nu realizeaza este ca procesul de cadere a sistemelor imunitare ale sufletelor 3D impreuna cu intoleranta populatiilor fata de noi razboaie, vor duce al treilea razboi mondial la o finalitate rapida. Unii dintre operativii Illuminati sunt constienti de actiunea Confederatiei Galactice de a nu permite folosirea armelor nucleare. Aceasta inseamna ca lorzii intunecati vor trebui sa se bazeze pe arme conventionale, incluzand numarul limitat de avioane de lupta si munitie.

    Pe masura ce avioanele de lupta devin inutilizabile, razboinicii vor ramane numai cu trupele de la sol si aici va fi problema. Nu mai exista suficient de multi soldati voluntari pentru altceva decat razboaie regionale. Multi vor deveni inofensivi iar altii vor arunca pur si simplu armele si vor refuza sa mai lupte. Inrolarea obligatorie nu va functiona nici ea deoarece populatia tarilor implicate va refuza sa se inroleze iar guvernele nu au suficiente forte coercitive pentru a obliga milioane de oameni.

    Este o practica comuna printre tarile industrializate majore de a se prezenta mai puternice decat sunt din punct de vedere militar. Desi unele tari, precum SUA, au o multime de arme de diferite tipuri, personalul militar este mai degraba redus. Exista numai aproximativ o jumatate de milion de oameni implicati activ in armata SUA, aproape unul la 600 de cetateni. Daca numai jumatate dintre cei din armata se opun razboiului, imaginati-va un soldat la 1200 de oameni, incercand sa ii inroleze fortat.””

  6. sorin gyorgyfalvi spune:

    @ VV

    ok, eu sunt suficient de cerebral sa-mi dau seama ca divergentele de opinii, de viziune, n-au de ce sa fie publice deoarece ar dauna grav interesului partidului.

    Dar… (si aici incepe o poveste lunga)

    In momentul cind se fac alegeri intr-un partid, fiecare tabara gata formata incearca sa convinga sustinatorii cu privire la politica pe care o va urma in cazul cistigarii conducerii. Sa zicem ca o persoana, care agreaza un gen de idei, se afiliaza la un grup, si acel grup reuseste sa convinga si implicit sa cistige conducerea partidului. Partidul la rindul sau convinge electoratul, si astfel ajunge la guvernare.

    In timp, sa zicem ca se constata ca persoanele ajunse pe functii dezamagesc, ele incepind sa fie autiste la invocarea ideilor pentru care au cistigat in primul rind functia din partid, si in al doilea rind functia politica de conducere.

    Bun pina aici. Daca dumneavoastra, o persoana care la un moment dat are alte considerente cu privire la politica dusa de partid, si implicit cu privire la actiunile unora dintre persoanele cu functii politice de conducere, n-ar fi oare normal ca aceasta delimitare sa se produca si faptic ?

    De exemplu, daca ma intrebati pe mine cum as fi procedat, ziceam asa: m-as fi dus la partid sa pun in dezbatere derapajele, cel mai probabil ca tabara mai mare ar fi cistigat, si cel mai probabil ca-mi dadeam demisia din functia de vicepresedinte, fara insa ca sa las sa transpire in presa motivul real al demisiei mele. M-as fi retras in planul 2, dupa care as fi candidat din nou la urmatorul congres, cu alta echipa, selectata mai atent, si cu principii mai ferme. Daca mar fi intrebat presa, as fi tinut-o una si buna ceva de genul cum a facut Stolojan la faza cu draga stolo (cu diferenta ca eu as fi facut-o benevol…)

  7. un liberal optimist spune:

    @VV,
    Pana la informatizare tot cu abacul mai putem reduce evaziunea fiscala! Si apoi ati vazut cat de vulnerabile sunt sistemele informationale!

  8. Adam Mares spune:

    @emi
    Aici m-ai pierdut definitiv! :-) Cine sunt iluminatii?

  9. emi spune:

    Teoria conspiratiei… de ce scade imunitatea:
    “”O amenintare mult mai mare pentru starea de bine a umanitatii o reprezinta proportia de metale toxice folosite in procesarea vaccinelor, precum mercurul, impreuna cu efectele secundare a multor medicamente. Adaugati la aceasta organismele modificate genetic si utilizarea excesiva a pesticidelor. Apoi, considerati constanta cu care se adauga chimicale in hrana procesata si puteti determina corect ca marea majoritate a populatiei este otravita. In cele mai multe cazuri, aceasta nu este intentionat ci datorita ignorantei si goanei dupa profit. De exemplu, CEO al corporatiei Monsanto chiar crede ca aduce un serviciu planetei prin promovarea GMO.

    Problema cu chimicalele adaugate in mancare, precum si cu ingredientele modificate genetic, este ca organismul uman nu stie ce sa faca cu ele. Va incerca sa elimine aceste toxine, dar, dupa ce acestea se aduna in corp peste o anumita limita, ficatul incepe sa aiba disfunctii, propagate in intregul corp.””

  10. emi spune:

    @Adam Mares
    Vai, ce nevinovati suntem!!!

  11. Adam Mares spune:

    @sorin
    Dl VV intelege ca e un gest de onoare sa mearga pana la capat cu aceasta echipa. Are mentalitate medievala. Ceva de genul: sa-ti slujesti regele in orice conditii. :-)

  12. epolitikon spune:

    @VV

    Daca s-ar munci la Finante si la Munca, s-ar gasi solutii si pentru mini-job-uri.
    Un prim pas ar fi ca acestea sa fie disponibile doar pentru microintreprinderi si pentru anumite domenii de activitate.

    Cadru exista, trebuie doar finisat si mai ales: SCUTIT DE CONTRIBUTII SI TAXE!

    Eu caut un comisionar in mai multe orase ale tarii. Treaba-i clara. El castiga 1 leu pentru fiecare produs vandut si incasat. Dar potentialul e limitat (sa zicem 400-700 lei net).

    Nu se justifica sa-l angajez si nici sa se faca PFA sau mai stiu eu ce.
    Dar mai exista si oameni care si-ar toci pantofii sa faca si acei 500 lei in medie (studenti sa spunem), decat sa stea si sa astepte de la stat sa le dea ceva…

    Dar in conditiile actuale eu n-am nicio sansa sa le dau un job amarat platit cu un comision de 1 leu amarat pe produs vandut.

    Iar pentru oamenii aceia treaba asta-i o sansa-n minus sa castige un ban cinstit, sa acumuleze experienta, sa cunoasca lume, piete, magazine, tipuri de oameni, probleme, comportamentul consumatorului si multe alte lucruri pe care le inveti cand vinzi ceva si asculti/observi ce spun ceilalti…

  13. emi spune:

    @Adam Mares
    Daca urmaresti cine a avut de castigat din 11.09.2001, iti piere rasul…

  14. Adam Mares spune:

    @emi
    Totusi, eu nu cred ca americanii si-au distrus singuri Gemenii.
    In rest, politica internationala functioneaza dupa “stag hunt”.

  15. adrian spune:

    Fumaritul era asa la inceput. Pe urma a evoluat si in alte domenii care n-aveau legatura cu fumul si cu camerele …

  16. Adam Mares spune:

    @emi
    Hans J. Morgenthau – “Politics among Nations: the Struggle for Power end Peace” – teoria realista clasica
    :-)

  17. Adam Mares spune:

    @emi
    Martin Wight – Power Politics :-)

  18. emi spune:

    Am citit un site… parca special facut pentru Halloween. Si totusi sunt multe idei interesante. L-am gasit “”sapand”” dupa energia punctului zero, dar l-am citit din scoarta in scoarta:
    https://sites.google.com/site/iluziarealitatii/home/invataturi-spirituale/011-dinamici-energetice-1
    Dupa cantitatea de suparare si ura pe care a provocat-o romanilor, cu care si-a “”hranit”” protectorul, as zice ca TB e sub influenta unui draco malvolent. Dar asta stiam si fara a citi “”iluzia realitatii””.

  19. emi spune:

    @Adam Mares
    Nu a fost decizie guvernamentala ci a unei factiuni politice americane. Si la ei sunt bisericuite, gasti si mai ales interese diverse.

  20. Adam Mares spune:

    @emi
    Deci, daca nu iert o persoana care mi-a gresit, ii influentez negativ karma?

  21. emi spune:

    @Katrina
    Daca erai in stare sa respecti pe cineva (inclusiv pe tine) nu ai fi folosit expresii de tipul “”tiganul de la Milano””. Tu de cand nu te-ai mai uitat in oglinda, oare nu vezi si acolo tot un tigan?

  22. emi spune:

    @Adam Mares
    Iti influentezi negativ, in primul rand, karma ta, pentru ca vei vibra intr-o densitate mai joasa. Am venit in 3D benevol, ca sa experimentam ego-ul si dualitatile si sa participam la creatie. Daca vrem sa putem sa ne reintoarcem, trebuie sa ne usuram de balastul vibratiilor dense, furia, ura, frica, dorinta de putere si manipulare.
    Iertandu-ne in primul rand pe noi insine, si apoi pe toti cei care ne-au gresit, ne orientam pe calea luminii, si avem sansa sa ne inaltam pe spirala evolutiei, mult mai repede.

  23. Adam Mares spune:

    @emi
    Nu stiu exact ce inseamna iertarea. Nu stiu. Faptul ca nu urasc nu cred ca inseamna iertare.

  24. Adam Mares spune:

    M-am intrebat de multe ori daca am iertat cu adevarat pe cineva.

  25. emi spune:

    In primul rand te urasti pe tine. Pentru ca ai gresit fata de tine insuti. Pentru ca ai pierdut timp cu o iubita care nu merita. Pentru ca ai acordat incredere unor persoane care te-au pacalit. Pentru ca nu ai fost atent si ai ratat ceva.
    Apoi o urasti pe mama ta. Pentru ca nu ti-a fost aproape cand ai avut nevoie. Cel putin asa ai lasat sa se inteleaga.
    In general dragostea si ura sunt surori. Urasti pe cel/cea pe care ai iubit si te-a dezamagit (inclusiv trupul material). Te ierti cand privesti cu dragoste si duiosie, orice imperfectiune ai avea. Ierti pe ceilalti, atunci cand defectele lor iti apar legate de conditia lor de oameni si de ambitiile lor iluzorii, si chiar daca nu iti convin, poti sa le accepti si sa ii privesti din nou cu dragoste si placere.
    Asta nu inseamna ca trebuie sa si ramai in vecinatatea celor iertati. Iertarea implica eliberarea (dragostea si ura se echilibreaza si poti privi in urma cu indiferenta, ca la o experienta din care ai invatat ceva)

  26. Adam Mares spune:

    Pe mama am iertat-o de mult. O iubesc, dar fara dependenta afectiva. Suntem la distanta si e ok.
    Nici macar pe iubita nu o urasc, dar nu-i mai dau voie sa se apropie de mine.
    Poate ca pe mine nu pot sa ma iert.

  27. emi spune:

    @Katrina
    A dispretui creatia, oricare ar fi aceasta, inseamna a te dispretui pe tine insuti, pentru ca si tu esti creatie.

  28. @ emi noiembrie 2, 2013 la 5:00 pm

    Ati inteles exact cum stau lucrurile, sunt totusi curios de unde stiti despre Confederatia Galactica ??? Ati avut cumva trairi in afara acestei lumi? Ati reusit sa accesati Akasha sau zero point energy???

  29. emi spune:

    @Adam Mares
    Intr-adevar, si pentru mine cel mai greu este sa ma iert pe mine insami si slabiciunile mele. Poate de aceea s-au inventat metodele de autopedepsire, pentru ca omul sa se poata el insusi ierta. Dar tu esti un spirit educat, sub indrumarea luminii vei reusi. Trebuie doar sa vrei si sa ceri ajutor…

  30. emi spune:

    @Marian Nicolae
    Niciodata nu m-am simtit bine printre oameni. Paranormala nu sunt (inca) dar intotdeauna am rezolvat problemele de mate sau fizica mai grele, in timpul somnului, si am avut diverse revelatii (pur si simplu stiam dar nu stiam de unde) fara a fi indrumata constient.
    Despre fragmentele postate nu stiu mare lucru, stiu doar ca se cam potrivesc in puzzle-ul societatii actuale. Le-am copy-paste de aici:
    https://sites.google.com/site/iluziarealitatii/sferele-de-lumina—extras-ii/026-sferele-de-lumina—despre-conspiratii-1-2

  31. adrian spune:

    Va intrebam cand reintroduceti fumaritul dar trebuia sa-mi dau sema ca sunt alte vremuri, mai ecologiste. Asa se face ca guvernul nu mai impoziteaza cosurile de fum ci stalpii de curent. Si pentru ca primariile oricum nu sunt in stare sa amenajeze locuri de parcare atunci sa stimulam investitiile private in acest sens si sa taxam garajele. Parca tot fumaritul era mai bun …

  32. @ Katrina

    Ba nu, vorbim si de procente, caci ele lovesc in firmele corecte, mai sunt si dintr-alea.